17 Aralık 2017 Pazar

Orhangazi’de Kış Tedbirleri Görüşüldü

Zeytinde Halkalı Leke Hastalığı Riski Artıyor

Orhangazi Ziraat Odası Başkanı Hasan Cevizlidere, zeytinlerde kalite ve verim kaybına neden olan Halkalı Leke hastalığı riskinin arttığını söyledi.

20 Nisan 2017 Perşembe 09:45
Bu haber 321 kez okundu
Zeytinde Halkalı Leke Hastalığı Riski Artıyor
banner89

 Cevizlidere mart ayının ikinci yarısında sıcakların artmasıyla birlikte risk oranının arttığı belirterek, ürecileri halkalı leke hastalığına karşı uyardı.

Hasan Cevizlidere konuyla ilgili yaptığı açıklamada; Bölgemizde sıcaklık değerlerinin yükselmesi nedeniyle, zeytinlerde çok sık görülen Halkalı Leke veya kuşgözü olarak adlandırılan hastalığa yakalanma riski gittikçe artmaktadır. Özellikle kıyı şeridinde deniz göl ve göletlere yakın zeytinlik alanlarda yüksek nemli ve ağır topraklarda hastalığın görülme oranı daha yüksektir. Zeytin çeşitlerinde hastalığa duyarlılık açısından farklılıklar vardır. Bölgemizde yetişen; Gemlik, Memecik, Domat, Manzanilla türlerinde ilkbaharda yaprakların üzerinde görülen siyahımsı-gri renkte yuvarlak lekeler olursa, hemen hastalıkla ilgili mücadeleye başlanması gerekir. Zeytinlerde yaprak dökümünün olmaması ve gelecek yılın meyve gözlerinin korunması bakımından üreticilerimize Halkalı Leke hastalığı ile mutlaka mücadele yapılması gerektiğini hatırlatırım dedi.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
ARŞİV