17 Aralık 2017 Pazar

Orhangazi’de Kış Tedbirleri Görüşüldü

YİYİN YAŞLANMAZSINIZ

Prof.Dr Canan Karatay 02.02.2017 tarihinde Hürriyet Gazetesinde, ünlü sanatçı Gülben Ergen’e verdiği röportajda turşunun faydalarından bahsetti.

04 Şubat 2017 Cumartesi 10:42
Bu haber 440 kez okundu
 YİYİN YAŞLANMAZSINIZ
banner89

Turşu ve turşu suyu magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum, çinko gibi insan bedeninin yaşamsal faaliyetlerini sürdürmesi için gerekli olan mineralleri ve elementleri bünyesinde bolca barındırır. Prof.Dr Canan Karatay; sağlıklı bir yaşam amacıyla günlük ortalama 3-5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmesi gerektiğini, bunun bir kısmını en azından turşu tüketerek yapılabileceğini, Bağışıklık kuvvetlendirmek için son derece faydalı olduğunu, içerdiği düşük kalori miktarı ile de zayıflama diyetleri de kullanılmasını tavsiye ettiğini belirtti. Karatay ‘’Bilinenin aksine turşunun insan vücuduna çok büyük faydası var. En doğal probiyotiktir. Yediğiniz sürece yaşlanmazsınız’’ dedi.
GEDELEK TURŞUSU MARKALAŞIYOR


İlçemiz de son yıllarda Gedelek turşusu ile anılmaya başlandı. Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odasının başlattığı çalışmalar kapsamında Coğrafi işaret alım aşamasında olan Gedelek Turşusu ününü yapımında kullanılan ve Kaynağı Gedelek mahallesinde bulunan Pınarbaşı suyuna borçlu.  Türk mutfak kültürünün ayrılmaz bir parçası olan turşunun sağlık açısından da önemli bir işlevi olduğu tespit edildi. Suyunun iştah açıcı özelliğine sahip olduğu bilinen turşunun, kanserden gribe, ülsere kadar ona yakın hastalığa karşı koruyucu olduğu belirlendi. Uzmanlar turşunun bilinenin aksine midenin düşmanı değil, dostu olduğunu söylüyorlar. Sebze ve meyvelerden 100'ün üzerinde çeşidi yapılan turşunun tam bir doğal şifa kaynağı olduğu ortaya çıktı. Uzmanlar soğan, sarımsak, kozalak, armut, enginar, elma, yumurta, kiraz, vişne, ayva gibi hem ülkemizde üretilen hem de yurt dışında ithal edilen sebze ve meyvelerden imal edilen turşunun her çeşidinin sağlık açısından çok önemli işlevlere sahip olduğunu belirttiler. Doktorlar tarafından tüketilmesi önerilen, İnsan sağlığı için bu denli faydalı olan turşunun İlçemizde üretilmesi büyük bir avantaj. İlçemizin hem Ekonomisine hem de tanıtılmasında büyük rol oynayan Turşunun ünü Geleneksel Orhangazi Gedelek Turşu Festivali ile ulusal bir boyut kazandı.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
ARŞİV