17 Aralık 2017 Pazar

Orhangazi’de Kış Tedbirleri Görüşüldü

ELA İÇİN ORHANGAZİ’DEN 1421 KÖK HÜCRE

Orhangazi lösemi tedavisi gören ve kök hücre bağışı bekleyen Eslem Ela Taşçı için seferber oldu. 5 gün boyunca Orhangazi Cumhuriyet Alanı’nda hizmet veren Kızılay ekipleri toplamda 328 ünite kan 1421 kök hücre bağışı aldılar. Kızılay Orhangazi Şube Başkanı Müjdat Gürsoy, kampanyada desteği geçen herkese teşekkür ederek, kampanyanın çevre il ve ilçelerde yoğun bir şekilde devam ettiğini vurguladı.

08 Haziran 2017 Perşembe 12:27
Bu haber 711 kez okundu
ELA İÇİN ORHANGAZİ’DEN 1421 KÖK HÜCRE
banner90


 Orhangazi Eslem Ela için bir oldu.  Lösemi hastası 5 yaşındaki Ela Taşkın için başlatılan kampanyaya Orhangazi’den binlerce kişi destek verdi. Pendik'de yaşayan ve lösemi hastalığına yakalanan Ela'nın Orhangazi'deki akrabaları tarafından yürütülen kampanya doğrultusunda dün öğleden sonra Türk Kızılayının kurduğu çadırda başlayan bağış alma işlemi 5 gün boyunca gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam etti.

 

ORHANGAZİ KAN VE KÖK HÜCRE SAYILARI

1.gün=64 kan-317 kök

2.gün=77 kan-384 kök

3.gün=64 kan-334 kök

4.gün=68 kan-232 kök

5.gün=55kan-154 kök

Toplam=328Kan-1421kök

 

ÖRNEKLER KÖK HAVUZUNDA TOPLANACAK

Türk Kızılayı Güney Marmara Bölge Kan Merkezi Kök Hücre Bağışçısı Kazanım Uzmanı Ramazan Çiçek, gazetecilere yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı ile Türk Kızılayı arasında yapılan protokolle Ulusal Kök Hücre Bankasının kurulduğunu söyledi. Lösemi ve kan kanseri hastaları için kök hücre çalışmaları yaptıklarını belirten Çiçek, "Orhangazi'de de hastamız var fakat bu çalışma sadece bir hasta için değil bütün hastalarımız için yapılan bir çalışma. Toplanan bütün örnekler Türk Kök Havuzunda toplanıyor ve oradan uyarsa buradaki hastamız, uymazsa da diğer bütün hastalarımız için kullanılıyor. Bir eşleşme olduğunda tekrar o kişiyle görüşüp bilgilendirip kök hücre alınacağı konusunda kendisini bilgilendiriyoruz." dedi.

 

TAŞÇI AİLESİNDEN ORHANGAZİ’YE TEŞEKKÜR

Kampanyayı başlatanlardan minik Ela'nın teyzesinin eşi Erhan Baltacı ise ona yaklaşık 1,5 ay önce lösemi teşhisi konulduğunu dile getirdi. Ela'nın sağlık durumunu aktaran Baltacı, şunları kaydetti: İlk etapta Ela'nın başının arkasında ufak bir beze çıktı ve kan tahlili yapıldı. Bu tahlilde hiçbir şey çıkmıyor ve bir ay sonra çocukta öksürük başlıyor. Tekrar hastaneye gidiyor, bir daha tahlil oluyor. Bu sefer kendisine lösemi teşhisi konuluyor. Apar topar Yeni Yüzyıl Üniversitesi Özel Gaziosmanpaşa Hastanesine yatırılıyor. Donör uyumu için doktorlar ilk etapta anne baba tarafından kan aldı, tutmadı. Bize 'Acilen Türkiye genelinde bir kampanya başlatıp uygun donör için başvuru yapın' dediler. Biz de bu kampanyayı ilk etapta kendi aramızda başlattık. Ondan sonra sanat camiası, kulüpler, ünlü birkaç siyasi arkadaş hepsi destek oldu. Kampanyada epey yol katettik. Baltacı, kampanyaya destek veren tüm kişi ve kuruluşlara teşekkür etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
ARŞİV