17 Aralık 2017 Pazar

Orhangazi’de Kış Tedbirleri Görüşüldü

Bursa´da Coğrafi İşaret Alan 4 Ürün Var

İnegöl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü organizasyonuyla Tarım Reformu Genel Müdürlüğü yetkililerince 09.03.2017 tarihinde İTSO Konferans Salonu´nda Coğrafi İşaret ve Ürün Tescili konulu bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

21 Mart 2017 Salı 10:47
Bu haber 523 kez okundu
Bursa´da Coğrafi İşaret Alan 4 Ürün Var
banner90

 Programa katılan Tarım Reformu Genel Müdürlüğü´nden Uzman Dr. Neşe Altıntaş, Türk Patent ve Marka Kurulu´ndan Sınai Mülkiyet Uzmanı Dilan Karatepe, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü´nden Mühendis Nalan Gündoğusu İnegöl tarım sektörü temsilcilerine ve üreticilerine önemli bilgilendirmelerde bulundular.

 

TOPLANTILAR FARKINDALIĞIN ARTMASI İÇİN

Programın açılış konuşmasını yapan Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Ceylan, "Bursa yerelindeki değerlerimizin tescillenmesine yönelik önemli bir çalışma olan Coğrafi İşaretlerde Farkındalığın Artırılması toplantısı gerçekleştiriyoruz. Coğrafi işaret ülkemiz için çok yeni bir kavram değildir. Ülkemizde 2016 itibariyle tescillenmiş 200 coğrafi işaret bulunmakta olup, İnegöl köftesi ve Gemlik Zeytini de bunların içerisindedir. 300 işaret de tescil beklemektedir. AB ülkelerinde yalnızca peynir için 200´ü aşkın tescil vardır. Bu ülkemizin ne kadar geç kaldığını göstermektedir. Ahududu, armut, sofralık zeytin, bezelye gibi birçok ürünün üretiminde ülke 1.si olan ilimiz tüketimin yanı sıra ihracat bakımından da önemli bir yere sahiptir. Tarıma bağlı ve tarım dışı önemli unsurlarımız vardır.

 

BURSA´DA COĞRAFİ İŞARET ALAN 4 ÜRÜN VAR

Tarım Reformu Genel Müdürlüğü´nden Uzman Dr. Neşe Altıntaş, "Coğrafi işaretler pazarlamanın önemli bir değeridir. Bu konuda bir proje çalışması yaptık. Proje kapsamında pilot illerimizi seçmek için çalıştık. Bursa da ciddi potansiyeli ile bu illerden bir tanesi. AB´ye başvuran ürünleri de var. Coğrafi işaret; belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri bakımından kökenin bulunduğu yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş ürünü gösteren işarettir. Resmi Gazete´de 10 Ocak 2017 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu coğrafi işaretlerle ilgili mevzuattır. Bir ürünün coğrafi işaret alabilmesi için ürün olması, coğrafi alanının olması, toprak, iklim, nem ve sıcaklık gibi doğal unsurlarla o bölgeye has özellikler kazanmalıdır, ürünün ayırt edici bir özelliğinin olması gerekiyor, koku, tat ve görünüm gibi özelliklerinin benzer ürünlerden farklılık göstermesi gerekiyor. Bursa´da coğrafi işaret alan 4 ürün var. Gemlik atı, Gemlik zeytini, İnegöl köftesi, İznik çinisi..." dedi.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
ARŞİV