21 Ocak 2018 Pazar

Hürriyet Mahallesi’nde Yaşlı Adam İntihar Etti

Alo 191 Hattı 7 gün 24 saat hizmet veriyor

Orhangazi İlçe Sağlık Müdürlüğü yetkilileri; Uyuşturucu İle Mücadele Danışma ve Destek Hattı’nın, uyuşturucu ile ilgili danışma ve destek hizmetlerinin doğrudan verildiği, kişiye uygun gerekli yönlendirmelerin yapıldığı, bu anlamda vatandaşların uyuşturucuyla mücadele kapsamında danışmanlık hizmeti alabilecekleri bir danışma ve destek hattı olduğunu hatırlattılar.

16 Ağustos 2017 Çarşamba 16:36
Bu haber 292 kez okundu
 Alo 191 Hattı 7 gün 24 saat hizmet veriyor
banner89

Yetkililer “Alo 191 Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı” ile her zaman vatandaşların hizmetinde olduklarını belirterek, ALO 191 sabit hatlardan ücretsiz aranabilmekte ve 7 gün 24 saat hizmet verdiğini belirten yetkililer, ALO 191 Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı, önleme, tedavi ve rehabilitasyon mekanizmalarını destekleyerek güçlendirecek şekilde organize edildiği bilgisini verdi.

 

KİMLER ARAYABİLİR?

Uyuşturucu bağımlılığı hakkında bilgi almak istiyorsanız. Çocuğunuzun, arkadaşınızın, komşunuzun, öğrencinizin ya da herhangi bir yakınınızın uyuşturucu kullandığından şüpheleniyor ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız. Yakınlarınızı uyuşturucu bağımlılığından nasıl koruyacağınızı öğrenmek istiyorsanız. Çevrenizde bulunan uyuşturucu bağımlılarına nasıl yardımcı olacağınızı öğrenmek istiyorsanız. Uyuşturucu kullanıyor iseniz ve hiçbir yasal sorun yaşamadan yardım almak istiyorsanız. Uyuşturucu kullanıcısı iseniz ve bırakmak istiyorsanız. Uyuşturucu kullanıcısı iseniz ve ruhsal veya fiziksel sorunlar yaşıyorsanız. Uyuşturucu kullanımını bırakıp tedavi olduysanız ve halen madde kullanma isteği duyuyor ve bununla mücadelede zorlanıyorsanız. Bağımlılık ile herhangi bir konuda danışmak istiyorsanız arayabilirsiniz.

 

NASIL HİZMETLER SUNAR?

Uyuşturucu kullandığını beyan eden kişilere ihtiyaçlarına göre gerekli bilgiler verilerek tedavi için en uygun yere yönlendirilirler. Bırakmak konusunda kararsız olan kişilere motivasyonel görüşme yapılarak tedavi olmaları yönünde motive edilirler. Acil sağlık yardımı isteyen kişilerden doğrudan 112’yi araması istenir ve aynı zamanda kişiden gerekli bilgiler alınarak 112 ile irtibata geçilir. Çocuğunun uyuşturucu kullandığını ifade eden ailelerden, çocuğunun kullandığı madde hakkında bilgi alınır. Maddenin özellikleri ve kişi üzerindeki etkileri konusunda aileye bilgi verilir, madde kullanan çocuğun yaşına göre nasıl yaklaşılması gerektiği konusunda aileye yardımcı olunur. Bağımlılık süreci ve tedavi hakkında aileye genel bilgi verilerek bu süreçte ailenin de destek alması önerilerek psikiyatri servislerine yönlendirilir. Çocuğun tedavi öncesi, süreci ve sonrasında okul ve sosyal hayatının düzenlenmesi için yapılması gerekenler hakkında bilgi verilir, varsa kendi okulunun yoksa en yakın rehberlik servisi bulunan okulla irtibata geçmesi sağlanır. Yakınlarının (öğrencisi, çocuğu, eşi, komşusu vb.) madde kullanımından şüphe duyan kişilere madde kullanımında görülebilecek davranış değişiklikleri, duygu durumu değişiklikleri, fiziksel değişiklikler hakkında bilgi verilir. Madde kullanımı olan kişilerde (şiddet, gasp, istismar vb.) yaşanabilecek süreçler konusunda bilgilendirme yapılır. Konu hakkında başvurabilecekleri diğer kurumlar (ASPB il müdürlükleri, belediyeler, HSM Ruh Sağlığı Şubeleri) hakkında da bilgilendirme yapılır. Tedavi sürecinde olan kişilere de gerekli destek verilir. Bağımlılık hastalığının tedavi edilebilirliği ve kişiye yardımcı olabilecek davranış değişikliklerinden bahsedilir. Kişi rahatlatılmaya çalışılır ve tedavisini bırakmamasına yönelik diyaloglar kurulur.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
ARŞİV