21 Ocak 2018 Pazar

Hürriyet Mahallesi’nde Yaşlı Adam İntihar Etti

Son yılların en iyi sezonu

Orhangazi’nin en önemli değerlerinden ve önemli geçim kaynaklarından birisi olan zeytinde hasat dönemi başladı. Geçen yılı yaşanan kuraklığın da etkisiyle düşük rekolte ile kapatan zeytinden beklentiler bu yıl oldukça yüksek.

15 Kasım 2017 Çarşamba 13:04
Bu haber 330 kez okundu
Son yılların en iyi sezonu
banner90

Türkiye’nin en önemli zeytin üretim merkezlerinin başında gelen Orhangazi’de sonbahar yağışlarının gerçekleşmesi ile zeytin hasadı başladı. Altın yılını yaşayan zeytin üreticisi rekolte düşüklüğüne rağmen son yılların en yüksek fiyatı ile gülüyor. Geçtiğimiz sezon zeytinde yaşanan rekolte düşüklüğü, zeytinyağı üretimini de etkilemiş ve fiyatlar adeta tavan yapmıştı. 2017-2018 sezonun da ise zeytin üretiminde ki artışın yağ piyasasına da olumlu etkilerinin olması bekleniyor. Özellikle geçtiğimiz ilkbahar döneminde ki yağışların zeytin verimine olumlu yansıması bekleniyor.

 

Son yılların en iyi sezonu

Zeytinyağı fiyatının toptan 15-20 TL civarında seyretmesi zeytin fiyatlarını da adeta uçurdu. Şu anda kilosu 4-5 TL civarında satılan salamura zeytin yoğun rağbet görüyor. Sezona başladıklarını belirten Orhangazili zeytin üreticileri, bu yıl zeytinin yüz güldürdüğünü belirterek rekolte düşüklüğüne rağmen zeytin üreticisinin mutlu olduğunu belirtti. Henüz yeşil olmasına rağmen topladıkları zeytinleri tüccara götürüp satmaya başlayan zeytin üreticileri, son aylarda artan zeytinyağı fiyatlarının zeytinin cazibesini artırdığını belirterek “Yıllardır zeytin gerçek değerini anca gördü. Geçen yıllarda bir litre zeytinyağı ile bir litre mazot alamıyorduk. Bu yıl bir litre zeytinyağı ile 6 litre civarında mazot alıyoruz. Tek sıkıntımız rekolte düşüklüğü. Bu yıl zeytini olanlar yaşadı” diye konuştu. Orhangazi İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri konula ilgili olarak “Öncelikle hasat döneminin çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyoruz. Geçen yıl zeytin de yaşadığımız hayal kırıklığını bu yıl yaşamamayı temenni ediyoruz. Aldığımız duyumlar ve gözlemlerimiz zeytin de bereketli bir hasat döneminin bizi beklediği yönünde. İnşallah beklentilerimiz boşa çıkmaz, İlçemiz için önemli bir değer olan zeytin de beklentilerimiz gerçekleşir. Zeytinde ki yüksek rekoltenin zeytinyağına da olumlu yansımalarını bekliyoruz. Aşırı yükselen yağ fiyatlarının biraz düşmesi ve alım gücü seviyelerine inmesi beklentisindeyiz. Ayrıca zeytinyağında İlçemizin en büyük sıkıntısı olan markasız tenekelerin de halkımız tarafından tercih edilmemesini önemle rica ediyorum. Zeytini ile ün salmış İlçemiz de bu tür sıkıntıların yaşanmamasını ve halkımızın bu konuya daha duyarlı yaklaşmasını temenni ediyoruz dediler.

 

Anahtar Kelimeler: BursaOrhangazi

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
ARŞİV