21 Ocak 2018 Pazar

Hürriyet Mahallesi’nde Yaşlı Adam İntihar Etti

Sıla Tarım’dan Üreticilere Bir Hizmet Daha

Orhangazi’de tarım ürünleri ve zirai ilaç denilince akla gelen ilk firma olan Sıla Tarım, üreticilerin işini kolaylaştıracak bir yeniliğe daha imza attı. Sıla Tarım firma sahibi İsmail Hava öncülüğünde meyve bahçelerinde bir uygulama ile sezon boyunca artık yabancı otlar kontrol edilebilecek.

30 Ekim 2017 Pazartesi 10:28
Bu haber 219 kez okundu
 Sıla Tarım’dan Üreticilere Bir Hizmet Daha
banner89

Alman üretici devi Bayer firması tarafından geliştirilen ‘Alion’ isimli ilaç sayesinde artık meyve bahçelerinde istenmeyen otların yok edilmesi ‘Alion’ ismi ilaç ile mümkün olacak. İlacın tanıtımı için hafta sonu Orhangazi’ye gelen Bayer Türk Kimya Sanayi Bölge Satış Müdürü Mustafa Dere, meyve bahçelerinde üreticilere ‘Alion’ isimli ilacı tanıttı. Tanıtımda ayrıca firma mühendislerinden Orhangazili Ecrin Buğrahan da yer aldı. Bayer firması yetkilisi Mustafa Dere aktardığı bilgilerde şunları söyledi; Meyve bahçelerinde bir uygulama ile sezon boyu yabancı ot kontrolü, Daha geniş etki spektrumuyla birçok dar ve geniş yapraklı yabancı ota karşı mükemmel etki, Yeni ve farklı bir etki mekanizmasıyla diğer herbisitlere direnç kazanmış yabancı otlara karşı yüksek etki ile daha az ilaçlama ve daha az masrafla artık bahçenizdeki ve arazinizdeki yabancı otları yok edebilirsiniz dedi. Alion isimli ilacın yeni geliştirildiğini de söyleyen Mustafa Dere, dekara sadece 10 ml Alion uygulayarak sezon boyunca kontrol periyodunun sağlanabildiği gözlenmiştir. Alion’un çıkış öncesi topraktaki kalıcı etkisi ile pek çok dar ve geniş yapraklı ot türü üzerinde uzun bir etkisine sahip olduğu söylenebilir dedi. Alion ilacının uzun etkisi sayesinde daha az yabancı ot ilaçlaması yaparak, emek ve para tasarrufuna olanak verir dedi.

 

İLACIN HAZIRLANMASI VE KULLANIMI

Önce gereken miktar ilaç, içinde bir miktar su bulunan temiz bir kovaya karıştırılarak ilave edilir. Hazırlanan ka- rışım yarıya kadar su dolu ilaçlama tankına karıştırılarak boşaltılır. Daha sonra ilaçlama tankına gereken miktar su ilave edilerek tekrar karıştırılır. İlaçlamadan beklenen yüksek etkinin alınabilmesi için tarla tesviye edilerek toprak yüzeyi keseksiz, düz ve iyi hazırlanmış olmalıdır. ALION birçok toprak tipinde kullanılabilen bir herbisittir. Ancak toprak tipi kumlu sınıfına giren ve %20’den fazla çakıl içeren toprak tiplerine sahip alanlarda kullanılması önerilmemektedir.  İlaçlama rüzgarsız ve sakin bir havada, dekara 30-40 litre su gidecek şekilde yapılmalıdır. ALION toprağa uygulanan bir herbisittir. Birçok toprak herbisiti gibi toprakta yeterli nemin olması ilacın etkinliğini artırır. Bu nedenle uygu- lamaların yağışlı dönemlerde yapılması ilacın etkinliği açısından önemlidir. Yeterli sulama yapılmayan alanlarda en uygun uygulama zamanı ekim-haziran ayları arasında kalan dönemdir. ALION kullanılan bahçelerde ara tarımı yapılmamalıdır. ALION uygulanmış alanlara uygulamadan sonra 2 yıl içinde başka bir ürün ekilmemelidir.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
ARŞİV