21 Ocak 2018 Pazar

Hürriyet Mahallesi’nde Yaşlı Adam İntihar Etti

Asil Çelik İçin ÇED Süreci Tamamlandı

Orhangazi’de faaliyet gösteren Asil Çelik San. Ve Tic. A.Ş, Endüstriyel Atık (Cüruf) Geri Kazanım Tesisi projesi ile ilgili olarak Bursa Valiliği’ne Temmuz ayında başvuruda bulunmuştu. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde yapılan duyuruda tesisin Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir kararı çıktı.

10 Ekim 2017 Salı 10:14
Bu haber 669 kez okundu
Asil Çelik İçin ÇED Süreci Tamamlandı
banner90

Asil Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş tarafından hazırlanan ve proje değeri Bir Milyon 600 bin TL olarak belirlenen ve Çınar Mühendislik Müşavirlik A.Ş tarafından rapor teknik olmayan özeti ile Bursa Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından paylaşıldı. Müdürlüğün resmi internet sitesinde Gemiç Köyü mevkii olarak yapılan duyuruda ÇED Yönetmeliği’nin 17. maddesi gereğince ENDÜSTRİYEL ATIK (CÜRUF) GERİ KAZANIM TESİSİ projesi'ne Valiliğimizce “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı verildiği bildirildi.

 

PROJENİN TEKNİK OLMAYAN DETAYI ŞU ŞEKİLDE AÇIKLANDI;

Asil Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Bursa İli, Orhangazi İlçesi Gemiç Köyü Mevkiinde 1618 ve 1664 nolu parsellerde Ek-1.1’de verilen ÇED Gerekli Değildir Kararı alınan Asil Çelik Tesisleri sınırları içerisindeki yatırımcı firmaya ait çelikhaneden çıkan cürufun içerisindeki çeliğin (metal ve bileşiklerinin) geri kazanımı amacıyla 95 ton/gün kapasiteli “Endüstriyel Atık (Cüruf) Geri Kazanım Tesisi”nin kurulması ve işletilmesi planlanmaktadır. Planlanan Endüstriyel Atık (Cüruf) Geri Kazanım Tesisinde sadece yatırımcı firmaya ait çelikhaneden çıkan cüruf içerisinden çeliğin kazanılması sağlanacak olup, tesise dışarıdan cüruf alımı yapılmayacaktır.

 

CÜRUFLAR EBERTARAF EDİLECEK

Projenin planlandığı Asil Çelik Tesisleri içerisinde yer alan mevcut cüruf stoğu, Ek-1.5’te verilen sözleşme gereğince Kılıçlar Geri Kazanım San. ve Tic. A.Ş tarafından 2017 Eylül ayı sonuna kadar bertaraf edilecektir. Planlanan geri kazanım tesisinde ilk etapta verimlilik analizi (test) kapsamında çalışma yürütecek olup, tesise günlük 95 ton cürufun alınarak içerisinde yer alan metal ve metal bileşiklerinin kazanılması hedeflenmektedir. Cüruf içerisindeki metal geri kazanılarak çelikhaneye gönderilecektir. Metali alınmış cüruf (nihai cüruf, mamül, yapay agrega) ise yaklaşık 10.000 m2 alana sahip olacak mamül stok alanında geçici olarak depolanacaktır. Söz konusu metali alınmış cüruflar için yan ürün uygunluk ve TSE ürün standartları ile ilgili başvurular yapılarak üretilen malzemenin ürün olarak kullanılması/satılması planlanmaktadır. Söz konusu planlanan kullanım alanlarına ilişkin ayrıntılı bilgiler Bölüm 1.b.1’de verilmiştir.

 

TESİSİNİN KAPASİTESİ YAKLAŞIK 95 TON/GÜN OLACAK

Planlanan tesisin verimliliğinin uygunluğu durumunda ise söz konusu tesisin kapasitesinde artışa gidilecek olup, ÇED Yönetmeliği kapsamında iş ve işlemler yürütülecektir. Proje kapsamında öncelikle cüruf içerisindeki metalin geri kazanılması planlanmaktadır. Tehlikesiz ve inert bir atık olan çelikhane cürufu özellikle gelişmiş ülkelerde hammadde olarak yeniden üretim döngüsüne alınmakta ve yan ürün olarak kullanılmaktadır. İçerisindeki metal ve demir geri kazanılmış agrega haline getirilmiş cüruf, dayanımı yüksek olduğu için yol üstyapısının yanı sıra altyapı malzemesi olarak da arazide tesviye tabakasında, yol inşaatında, su yapıları için, dolgu ve balast malzemesi olarak değerlendirilmektedir. Kurulması planlanan Endüstriyel Atık (Cüruf) Geri Kazanım Tesisinin kapasitesi yaklaşık 95 ton/gün olacaktır. Geri kazanım tesisinde demiri alınmış cüruf, agrega haline getirilerek tabanı beton, 10.000 m2’lik alan içerisinde değerlendirilmek üzere geçici olarak depolanacaktır.

Bu süre sonunda geri kazanım sonucu elde edilen ve 10.000 m2’lik alan içerisinde geçici olarak depolanan agrega malzemesi, bordür ve parke taşı üretiminde, beton yapımında, çimento fabrikalarında, arazide tefsiye tabakasında, dolgu ve balast malzemesi olarak kullanılacaktır. Ayrıca madencilik faaliyetlerini tamamlamış olan açık işletme maden ocaklarının kapatılmasında ve diğer taş ocaklarında arazi düzeltmelerinde dolgu malzemesi ve yol temellerinde stabilize malzemesi olarak kullanılması planlanmaktadır. Diğer yandan 02.04.2015 tarihinde ‘’Atık Yönetimi Yönetmeliği’’ kapsamında çelikhane cürufu yan ürün olarak değerlendirilebilmektedir.

Anahtar Kelimeler: OrhangaziBursa

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
ARŞİV