21 Ocak 2018 Pazar

Hürriyet Mahallesi’nde Yaşlı Adam İntihar Etti

Tarım danışmanına 35 bin TL destek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yetkilendirilerek tarımsal yayım ve danışmanlık hizmeti sunan; üretici örgütleri ve ziraat odaları çalıştırdıkları tarım danışmanlarına yıllık 35 bin TL destek ödemesi yapacak. Desteklemeler her kurum için en fazla 5 danışmanı kapsayacak. Ödemeler iki taksit halinde ilgili bankalar aracılığı ile gerçekleştirilecek.

26 Ekim 2017 Perşembe 10:00
Bu haber 174 kez okundu
 Tarım danışmanına 35 bin TL destek
banner90

 

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerine Destekleme Ödemesi Yapılması Hakkında Tebliğ, 24 Ekim’de Resmi Gazete’de yayımlandı. Tebliğ, destekleme kapsamında tarımsal danışmanlık hizmeti alacak tarımsal işletmelere, tarımsal danışmanlık hizmeti verecek tarım danışmanı ile kuruluşlar ve sorumlulukları, desteklemeye başvuracak kuruluşları, başvuru iş ve işlemleri, destekleme ödemesi kriterleri, desteklemelerin denetimine ilişkin görev ve yetkileri, desteklemenin geri alınması ve desteklemeden yararlanamayacaklar ve cezai sorumluluklara ilişkin usul ve esasları kapsıyor.

 

HİZMETTEN FAYDALANACAK TARIMSAL İŞLETMELER

Danışmanlık hizmeti alacak tarımsal işletmeler desteklemeden faydalanabilmek için Çiftçi Kayıt Sistemine ve/veya hayvan kayıt sistemine ve/veya örtü altı kayıt sistemine ve/veya su ürünleri kayıt sistemine ve/veya arıcılık kayıt sistemine ve/veya koyun-keçi kayıt sistemine ve/veya Organik Tarım Bilgi Sistemine (OTBİS) kayıtlı olacak.

 

DANIŞMANLIK HİZMETİ VERECEK KURUŞLAR

Tebliğ kapsamında bünyelerinde tarım danışmanı istihdam eden ziraat odaları ve üretici örgütleri tarımsal danışmanlık hizmeti verebilecek. Tarımsal danışmanlık hizmeti sunan kuruluşlarda istihdam edilen tarım danışmanları, Bakanlık uygulamaları hakkında çiftçileri bilgilendirecek.

 

VİZE ZORUNLULUĞU DEVAM EDİYOR

Tarımsal danışmanlık hizmeti sunan kuruluş, hizmet giderlerini karşılamak üzere hizmet sunduğu tarımsal işletmelerden Yönetmelik hükümlerine uymak şartıyla ücret talep edebilecek. Kuruluşlarda çalışan tarım danışmanları, sertifikalarını Yönetmelikte belirtilen ilgili hükümlere göre vize ettirecekler. Aksi takdirde, tarımsal yayım ve danışmanlık hizmeti veremeyecekler.

 

TARIM DANIŞMANINA YILLIK 35 BİN TL DESTEK ÖDEMESİ

Desteklemeye başvuran kuruluşlara, Uygulama Esaslarında belirlenen işletme sayıları belirlenen oranın altına düşmemesi ve hizmet sunması koşulu ile bir tarım danışmanı için 35.000 TL tarımsal yayım ve danışmanlık desteği ödemesi yapılacak.

 

BAŞVURU TARİHİ

Desteklemeden faydalanmak isteyen kuruluşlar, 30/10/2017 günü mesai bitimine kadar istenen belgeler ile birlikte, tarımsal danışmanlık hizmet bürosunun bulunduğu yerdeki ilçe müdürlüğüne, ilçe müdürlüğü bulunmayan yerde il müdürlüğüne başvurabilecekler.

Anahtar Kelimeler: OrhangaziBursa

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
ARŞİV