17 Aralık 2017 Pazar

Orhangazi’de Kış Tedbirleri Görüşüldü

Orhangazi’de 6 ayda sayı 10 bin oldu!

Orhangazi İlçe Nüfus Müdürlüğü, yeni çipli kimlik kartlarına yapılan başvuru sayısını açıkladı. 02 Ocak-13 Temmuz 2017 tarihleri arasında Orhangazi’de 10 bin 8 vatandaşın yeni çipli kimlik kartı başvurusunda bulunduğu İlçe Nüfus Müdürü Avni Gadiş tarafından açıklandı. Orhangazi İlçe Nüfus Müdürlüğü’nün tam kapasite hizmet verdiğini söyleyen Gadiş, yeni kurulan sıra matik ile gişelerdeki yoğunluğun da azaldığını söyledi.

14 Temmuz 2017 Cuma 14:16
Bu haber 418 kez okundu
Orhangazi’de 6 ayda sayı 10 bin oldu!
banner90

 Orhangazi İlçe Nüfus Müdürlüğü 02 Ocak 2017 pazartesi itibari ile yeni çipli kimlik başvurularını almaya başladı. Aradan geçen 6 aylık süre içerisinde Orhangazi’de 10 bin 8 vatandaşın yeni kimlikler için başvurduğu İlçe Nüfus Müdürü Avni Gadiş tarafından açıklandı. İlk günlerdeki yoğunluğun son zamanlarda kalmadığını söyleyen Gadiş, kurulan sıra matikler ile gişelerdeki yoğunluğun azaldığını da sözlerine ekledi.

 

KİMLİKLER ADRESLERE GÖNDERİLECEK

10 yıl geçerli olan çipli kimlikler için vatandaşın cebinden 16 TL çıkacak. Uzun zamandır merakla beklenen çipli yeni kimlik kartlarının müracaatları dün başladı. İlk günde yeni kimlik kartlarını alabilmek için vatandaşlar nüfus müdürlüklerine müracaat etmeye gitti. Kimlikler Nüfus Müdürlüğü’ne yapıldıktan sonra genel merkezden kişilerin talep ettikleri ev dreslerine ya da işyerlerine posta ile gönderilecek. Yeni kimliklerde vatandaşın kimlik sahibi olduğunu doğrulaması için PIN kodu sistemi uygulanacak. Kimlik kartlarının kişiselleştirme işlemleri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün bulunduğu kampüste bu amaç için inşa edilen Kişiselleştirme Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Kimlik kartlarının 3­4 yıl içerisinde tüm vatandaşlara dağıtılması hedeflenirken, yeni kimlikler için müracaatlar 199 Alo Randevu Hattı ve (e­kimlikrandevu.nvi.gov.tr) adresine yapılabilecek. Yeni kimlik kartları için biyometrik fotoğraf, TC numarası bulunan kişinin uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı geçerli olabiliyor.

 

ÇİPLİ KİMLİKTE HEDEF 3 YIL

Yeni kimlik kartı başvurudan sonra yaklaşık on gün içinde kişinin bildirdiği adrese PTT Kargo ile ulaştırılacak. Yeni Kimlik kartının geçerlilik süresinin on yıl olduğu bildirildi. Başvuru işlemi için önceden randevu alınabileceği gibi randevu almadan da Nüfus Müdürlüğüne gidip başvuru yapılabilecek. Doğum, kayıp, mevcut kimlik kartının geçerlilik süresinin sona ermesi veya tahrifat sebebiyle kullanılamayacak durumda olması nedeniyle yapılan kimlik kartı başvurusunda yeni kart düzenleninceye kadar kişinin talebi hâlinde, herhangi bir nüfus müdürlüğünce kimliğini ispata yarayacak geçici kimlik belgesi düzenlenerek kişiye verilecek.

 

YENİ KİMLİK KARTLARI NASIL ALINACAK?

Kimlik kartı almak için 15 yaşından büyüklerin yurt içinde ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere şahsen başvuru yapması gerekiyor. Bunun için en yakın müdürlüğe müracaat edilebileceği gibi, herhangi bir müdürlüğe de başvurulabilecek. Kimlik kartı başvurusu için son 6 ay içinde çekilmiş 1 biyometrik fotoğraf ve kimlik beyanı için nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı bir belgenin bulunması yeterli olacak. Çipli kimlik kartlarının yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar sürerken, kartlarla uyumlu uygulamalar ve cihazlar geliştirmek isteyen 50'den fazla işletme, Türki̇ye Bi̇li̇msel ve Teknoloji̇k Araştırma Kurumuna başvurarak personeline eğitim aldırdı. Bazı kurumlar da çipli kimliklerle hizmet verebilecek altyapıları kullanmaya başladı.

 

SIRA KARGAŞASI TARİH OLDU

Orhangazi Nüfus Müdürlüğü'ne yaşanan yoğunluk nedeniyle sıramatik sistemi kuruldu. Çipli kimliklerin dağıtımına başlanmasının ardından yaşanan izdiham nedeniyle sıramatik sistemi kurulduğunu ifade eden Nüfus Müdürü Avni Gadiş, "Gün içerisinde çipli kimlik almak ve diğer işleri için gelen vatandaşlar karmaşaya neden oluyordu. Çok fazla kişi geldiği içinde sıra problemi yaşanıyordu. Bu nedenle, uygulamaya koyduğumuz sıramatik sistemi üzerinden hizmet vermeye başladık. Müdürlüğümüze gelen vatandaşlarımız öncelikle sıra alıyor ve işlem sırasının kendisine gelmesini bekliyor. Böylece sıra kargaşası olmadan işlemler kolalıkla halledilebiliyor" dedi.

 

 

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
ARŞİV