17 Aralık 2017 Pazar

Orhangazi’de Kış Tedbirleri Görüşüldü

DASK'ı olmayana doğalgaz aboneliği yok

Orhangazi’de doğalgaz dağıtımı yetkili firması Arsan Armagaz A.Ş yetkilileri, yeni Afet Sigortaları Kanunu gereğince, 'zorunlu deprem sigortası' yaptırmayanların yeni ve devir abonelik başvurularının yapılmayacağını söyledi. Kanun öncesinde abone olan vatandaşlar ise aboneliği bir başkasına devir etmeleri halinde DASK yaptırmak zorunda olacak.

10 Temmuz 2017 Pazartesi 11:17
Bu haber 163 kez okundu
DASK'ı olmayana doğalgaz aboneliği yok
banner90

 Orhangazi’de yaklaşık 15 bin abonesi bulunan Arsan Armagaz A.Ş vatandaşları uyardı. Yetkililer, yaptığı açıklamada, 18 Ağustos'ta Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni Afet Sigortaları Kanunu'nun elektrik, su ve doğalgaz abonelikleri sırasında ilgili kuruluşlara zorunlu deprem sigortası kontrolünü yapma görevini verdiğini belirtti. Armagaz'ın abonelik işlemleri sırasında kanun gereğince yalnızca, zorunlu deprem sigortası yaptıranların yeni ve devir abonelik başvurularını gerçekleştireceğini, abonelik esnasında istenilen evrakların içinde 'zorunlu deprem sigortası' poliçesinin de bulunacağını kaydeden yetkililer; Bugüne kadar zorunlu deprem sigortası kontrolü sadece tapu işlemlerinde ve konut kredilerinde yapılıyordu 18 Ağustos'tan itibaren yasa gereği sigortanın varlığı elektrik ve su abonelik işlemlerinde de kontrol edilecek. Hem mevcut evlerde hem de bundan sonra yapılacak evlerde abone değişikliği olması durumunda, zorunlu deprem sigortası yapılmış olması gerekiyor dediler.

 

Yeni kiracılarda yaptıracak

Zorunlu deprem sigortası yaptırmayanlar, 18 Ağustos'tan sonra elektrik ve su aboneliğini başlatamayacak. Yeni Afet Sigortaları Kanunu gereğince, 'zorunlu deprem sigortası' yaptırmayanlar 18 Ağustos'tan sonra elektrik ve su aboneliğini başlatamayacak. Bu durumdan en çok kiracılar etkilenecek. Çünkü kiralayacağı evin deprem sigortası yoksa elektrik, su gibi abonelikleri üzerine alamayacak, elektriksiz ve susuz kalacak. 6305 sayılı Afet Sigortaları Kanunu 18 Mayıs 2012'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanunun 'Yükümlülüklerin Saptanması ve Sigortanın Kontrolü' başlıklı 11. maddesinin 3'ncü fıkrası gereğince elektrik ve su abonelik işlemlerinde artık zorunlu deprem sigortası aranacak. Abonelik esnasında istenilen evrakların içinde 'zorunlu deprem sigortası' poliçesi de bulunacak. Zorunlu deprem sigortası yaptırmayanlar su ve elektrik abonelik işlemlerini yaptıramayacak.

 

Müşteri sözleşmeleri yenilecek

Zorunlu deprem sigortası yaptırmayıp, eski abone durumunda olan vatandaşlar, evlerini kiraya verdiklerinde ya da aboneliği bir başkasına devir etmeleri halinde Zorunlu Deprem Sigortası(DASK) yaptırmak zorunda olacaklar. Arsan Armagaz A.Ş yetkilileri konuyla ilgili olarak doğalgaz abonesi olup, abonelik değişikliği isteyen müşterileri için müşteri sözleşmesinin değiştireceklerini söylediler.

 

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
ARŞİV