19 Aralık 2017 Salı

Hürriyet Mahallesi’nde Yaşlı Adam İntihar Etti

CHP’den Belediyeye Beytürk Sorusu

Cumhuriyet Halk Partisi Orhangazi İlçe Başkanı Sevim Turan, Beytürk firmasına satışı yapılan arazi ve yaşanan gelişmeler hakkında bir basın açıklamasında bulundu. Belediye Başkanı Neşet Çağlayan’ın konu hakkında bir açıklama yapması gerektiğini söyleyen Sevim Turan; ; bu kişilere özel hukuka aykırı işlemleri niye yapıyorsunuz? Sorusunu sordu.

04 Temmuz 2017 Salı 11:46
Bu haber 592 kez okundu
CHP’den Belediyeye Beytürk Sorusu
banner89

 CHP İlçe Başkanı Sevim Turan yaptığı yazılı basın açıklamasında şunları söyledi; Geçen hafta ilçe basınında çıkan ve tekzip edilmeyen bir haberde; Hürriyet Mahallesi üstündeki (batısı) BEYTTÜRK'E satışı yapılan araziyle ilgili olarak satış sonrası yapılan 1/5000 ve 1/1000 ölçekli plan değişikliklerinin Bursa, Şehir Plancıları Odası’nın (ŞPO) açtığı dava sonucu iptal edildiğine dair bir haber yer almıştır. Haberde ŞPO'nun iddiasına göre, mevcut yüzölçümü üzerinden satışı yapıldığından imar durumu alamayacak durumdaki arazinin satış sonrası plan değişikliğine tabii tutulduğu ve mevcut planlara ve inşaat yönetmeliklerine aykırı düzenlemeler yapıldığı; yapılan değişikliğin kişiye özel bir düzenleme olup, benzer durumdan faydalanmak isteyecek vatandaşlara kötü örnek oluşturacağı belirtiliyordu.

 

ÖZEL DÜZENLEME YARGIDAN DÖNDÜ

Haberden anlaşılan, satış sırasında ihaleye girenlerin hepsine bildirilmeyen fakat ihaleye giren bazılarına verilmiş sözler olduğu ve bu sözlerin de satıştan sonra yapılan plan değişikliğiyle yerine getirildiği anlaşılmaktadır. Belediye açıkça mevzuata ve hukuka aykırı ve kişiye özel bir düzenleme yapmış; bu da yargıdan dönmüştür. Belediye'nin buna benzer yargıdan dönen birçok işlemi olduğunu ilçemiz kamuoyu bilmektedir.  Buradan Neşet Çağlayan'a soruyoruz; bu kişilere özel hukuka aykırı işlemleri niye yapıyorsunuz? Bu ihale ve plan değişikliklerinin sorumlusu belediye başkanı, ilgili birim amirleri ve plan değişikliğine evet diyen meclis üyeleri büyük bir sorumluluk altına girdiler. Buradan belediye aleyhine oluşacak kamu zararından dolayı hepsi sorumludurlar. AKP ve Neşet Çağlayan çevirdikleri dolapları halka açıklamalıdır. Orhangazi, Belediyenin uygulamaları ve görevlerini tam yapmaması yüzünden yaşanmaz bir yer olup; çıkmıştır dedi.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
ARŞİV