19 Aralık 2017 Salı

Hürriyet Mahallesi’nde Yaşlı Adam İntihar Etti

Çalıkoğlu’ndan Yeniköy-Keramet Rotası

Yüksel Çalıkoğlu Yeniköy-Keramet rotası hakkında açıklamalarda bulundu. Çalıkoğlu; “Orhangazi’nin yeni işaretlemesi yapılan Yeniköy Keramet Doğa Yürüyüş Parkuru Toplam 17 km mesafeye sahip. Bu yürüyüş parkuru Yeniköy mahallesinden başlayıp Keramet mahallesinde sona ermektedir dedi.

13 Temmuz 2017 Perşembe 15:35
Bu haber 493 kez okundu
Çalıkoğlu’ndan Yeniköy-Keramet Rotası
banner89

 Orhangazi’nin doğa tutkunları arasında yer alan Beden Eğitimi Öğretmeni Yüksel Çalıkoğlu, Yeniköy-Keramet rotası hakkında bilgiler verdi. Çalıkoğlu Seyir zevki açısından Orhangazi ilçemizin en rağbet gören yerlerinden bir tanesidir. Yürüyüş, Yeniköy mahallesinin yaylasındaki 518 metre rakımındaki Dağ evinden başlar.

 

ULUDAĞ MANZARASI SİZİ BÜYÜLER

700 metre sonra Sıralı Ağaçların olduğu Fotoğrafçılıkta alan derinliğini en iyi şekilde uygulama imkanı bulacağınız bir muhteşem güzellik sizi karşılar. 2,5-3 km ilerlediğinizde 663 metre rakımlı Esentepe’ye varırsınız. Burada İznik gölüne hakim, Katırlı Dağı, Orhangazi merkezi, Ufuk açıklığında Uludağ manzarası sizi büyüler. Rüzgârı hiç eksik olmaz. Burada biraz moladan sonra patika yoldan sağ taraf takip edilerek Yalova tarafına doğru yükselirken yapay gölet ve İznik gölü manzarası eşliğinde keyifli bir yürüyüş devam eder. Yola ulaştığınızda Marmara denizi, Osmangazi köprüsü görülmektedir. Ali çavuş çeşmesi ‘ne( Bayraklı Çeşme ) geldiğinizde rakım olarak 651 metreye yükselip, yaklaşık 10 km yürümüş olacaksınız. Büyük çınarların olduğu bu çeşmede Suyun sertlik derecesi 85 ppm’dir. Yeşil halı gibi doğallığı bozulmamış Çimenlerin üstünden yürüyerek kır çiçekleri ve kekik kokusu eşliğinde Ayvazca yaylasına doğru yol alıyoruz.

 

MUTLAKA GİDİLİP GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Ayvazca yaylası önceden 70 hanenin yaşadığı, küçük bir dere ve Kerpiç evlerin olduğu muhteşem bir yayla. Ayvazca yaylasında dere kenarında avazca su adıyla anılan şişkinlik yapmayan, keramet mahallesi halkının traktörler ile gelip evlerine götürdükleri içme suyu olarak kullandıkları su mevcut, bu suyun sertlik derecesi 83 ppm. olarak ölçülmüştür. İster bu noktada keramete doğru gidebilirsiniz, ister çalkaya mevkiine gidebilirsiniz. Çalkaya yaklaşık 2 km uzaklıkta, sonbahar ve kış mevsiminde mutlaka gidilip görülmesi gereken yerlerden biridir. Derin bir vadi eşliğinde Yalova’nın Aktoprak köyü ve Marmara denizi, Osmangazi köprüsü manzarası vardır. İznik gölü tarafına yönelip yol takip edilerek keramet mahallesi seyir yerine varılır. Günbatımını izlemek için mükemmel bir manzarası vardır. Bu parkuru diğer rotalardan ayıran özelliğinde Keramet mahallesindeki doğal kaplıcasıdır. Yürüyüş bitiminde girilen ılıca doğa yürüyüşünün verdiği tüm yorgunluğu üzerinizden alır. Kaplıcanın cilt, deri hastalıklarına ve romatizmaya iyi geldiği bilinmektedir. Kaplıcada çadır ile kalma imkânı mevcuttur. Sit alanı olduğu için tesis yapılamamaktadır. Yaz kış suyun sıcaklığı 28-30 derece arasındadır.” diyerek, parkurun ne kadar güzel ve ilgi çekici olduğunu bizlerle yansıttı. Bundan sonraki aşamalarda ise parkurun ülke çapında duyurulması için dijital ortamlarda paylaşılması ve duyurulması gibi çok yönlü çalışmalarla ilçemizin turizm tanıtımlarının sürdürüleceği belirtildi.

 

 

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
ARŞİV