17 Aralık 2017 Pazar

Orhangazi’de Kış Tedbirleri Görüşüldü

Orhangazi Belediyesi İhtiyaç Sahiplerine Yardım Elini Uzattı

Orhangazi Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, 2016 yılını yoğun bir tempoda tamamladı. Sosyal belediyecilik anlamında maddi durumu olmayan vatandaşların yanında yer alan Orhangazi Belediyesi, bu kapsamda ihtiyaç sahibi olarak tespit edilen kişilere gerekli destekleri verdi. Orhangazi Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürü Fatih Dönmez, 2016 yılı faaliyet raporlarını gazetemiz ile paylaştı.

28 Mart 2017 Salı 10:31
Bu haber 381 kez okundu
Orhangazi Belediyesi İhtiyaç Sahiplerine Yardım Elini Uzattı
banner89

 EV EŞYALARI YARDIMI:

Orhangazi Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından ilçemizde bulunan ihtiyaç sahibi olduğunu belirlediğimiz 113 vatandaşımıza ihtiyaçları doğrultusunda buzdolabı, çamaşır makinesi, oturma grubu, soba, şofben gibi buna benzer ev eşyalarını teminini sağlamıştır.

YAKACAK YARDIMI:

Belediyemiz yine ilçemizde bulunan maddi sıkıntıları dolayısıyla yakacaklarını alamayan yoksul vatandaşlarımıza yardımlarını sürdürmüş. Kış aylarını üşümeden sıcacık geçirmeleri için müracaat eden 750 ailemize 25 kg. 9000 adet odun kömür yardımı yapmıştır.

FATURA YARDIMI:

Geçim sıkıntısı içinde bulunan faturalarını ödeyemeyip bize başvuran 14 vatandaşlarımızın ödeyemedikleri tespit edilip, kesilen elektik su ve doğalgaz faturalarını, yine Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından kirasını ödeyemediğini tespit ettiği 4 ailemize de yardımlarını esirgememiştir.

DÜĞÜN SALONU KİRALAMA YARDIMI:

Maddi durumu düşük olan yeni evlenecek 10 gençlerimizin yuva kurmalarına destek olmak için talepleri halinde yapılan inceleme neticesinde; beyaz eşya, ev eşyası yardımı ile düğün organizasyonu için düğün salonlarının kiralama işi ve düğünleri için ihtiyaçları olan araç tahsisleri müdürlüğümüzce karşılanmıştır.

AYAKKABI VE GİYSİ YARDIMI:

Belediyemiz Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü olarak Mahalle Muhtarları tarafından ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen 317 kişiye giysi (mont, kazak, pantolon, tişört, eşofman )yardımı ile 328 kişiye kışlık (ayakkabı, bot )yardımı yapılmıştır.EV TAMİRATI YARDIMI:

Yangın, sel vb. felaketlerden dolayı evleri ve işyerleri zarar gören, oluşan hasarı telafi edecek maddi durumu olmayan vatandaşlarımızın talepleri halinde gerekli inceleme ve araştırma yapılmak sureti ile ev ve iş yerlerinin bakım, tamirat onarım işleri Belediyemiz Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından yapılabilmektedir. Tadilatı mümkün olmayan eskimiş ve evi olmayan tarlada barakada yaşayan yoksul vatandaşın Belediyemize yapmış olduğu müracaatı değerlendirilmiş olup; 4 vatandaşımızın ikamet ettiği konutun tamiratı yaptırılmış, tamiratı mümkün olmayan 7 vatandaşımıza da ev eşyalarıyla birlikte yeni konteynır alınarak evlerine kavuşturulmuştur.

SAĞLIK HİZMETLERİ

Sürekli hastalığı olan ve normal ulaşım araçları ile hastaneye götürülemeyen acil vaka olmadığından 112 acil servis aracı ile nakillerinin mümkün olmayan hastalar için de belediyemiz tarafından toplam 186 hastamızı ambulans kiralamak suretiyle ihtiyaçları giderilmiştir. Hafta içi 2 minibüsümüzle Bursa’ya hasta ulaşımını sağlıyoruz.1 minibüsümüzle yılda 3960 hastamızı Uludağ Üniversitesine, 2.minibüsümüzle de yılda 3850 hastamızı diğer hastanelere tedavileri için ulaşımını sağladık.


EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ

 “Evde Sağlık Hizmetleri” kapsamında kendi başına hastaneye gitmeye gücü yetmeyen kimsesiz, yaşlı ve yatalak 3364 hastamıza yıl içersinde 8 hemşire personelimiz ile hafta sonları da dâhil olmak üzere (7 gün) evde sağlık hizmeti verilmektedir. Belediyemiz gözlerini dünyaya yeni açan 1020 Bebeğimizin ailelerine destek olmak amacı ile HOŞGELDİN BEBEĞİM hediye setinin her ay periyodik dağıtımı devam etmektedir. Engelli hastalarımız için 2 özel aracımızla yılda 910 engelli hastamızı bursa da çeşitli hastanelere tedaviler için ulaşımını sağladık.

SICAK YEMEK:

Orhangazi Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından tespit edilen yaşlı ve kimsesiz 115 hane de yaşayan 240 vatandaşımıza, Belediyemize ait mutfağımızda sıcak yemek imal edilip haftanın 6 günü düzenli olarak dağıtılmaktadır.

ERZAK YARDIMI:

Mahalle Muhtarları tarafından tespit edilen veya Müdürlüğümüze kişisel talepte bulunan ihtiyaç sahibi 300 aileye gerekli incelemeler yapıldıktan sonra her ay düzenli olarak kuru erzak yardımı yapılmıştır. ( toplam 3600 koli )

SERVİS TAŞIMACILIK:

Belediyemiz tarafından ilçemizde bulunan yaşlı ve kimsesiz kişilerin hayata bağlanmaları ve sosyal birlikteliğin, insanlar arasındaki diyalogların arttırılması amacıyla tarihi ve kültürel geziler düzenlenmiştir. Bu faaliyetlerde toplam 217 kişiye hizmet verilmiştir.

YETİM VE ÖKSÜZ ÇOCUKLAR:

İlçemiz Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenen 270 öksüz ve yetim çocuğa güzel bir gece geçirebilmeleri için iftar yemeği düzenlemiş olup, Onların mutlu olabilecekleri oyuncak ve ayakkabılar belediyemiz tarafından hediye olarak sunulmuştur. Yıl boyunca gerekli ihtiyaçları da giderilmeye çalışılmıştır.

ENGELLİLER KOORDİNASYON BİRİMİ:

Belediyemiz Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğüne bağlı Engelliler birimiyle koordineli olarak ilçemizde bulunan engelli vatandaşlarımızın genel ihtiyaçları giderilmiş olup ayakkabı, eşofman ve okula giden engelli öğrencilere de kırtasiye yardımı yapılmıştır.2016 yılı içerisinde 260 Engelli vatandaşımıza yardım amacı ile 154 tekerlekli sandalye,10 adet akülü araba, 86 adet koltuk değneği,10 adet yürüteç alınmıştır. Sağlık problemleri, engelli ve evde bakım aylığı bağlanmaları için yardımcı olunmuştur. Engelli gençlerimizin askerlikleri hususunda da duyarlı olup 15 engelli askerimize temsili kına eğlencesi ile duygusal anlar yaşamıştır.

SURİYELİ İRTİBAT BÜROSU:

Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarını itina ile sürdüren Suriyeliler bürosunun yaptığı tespitlerle ihtiyaç sahibi olduğunu belirlediği 265 aileye 1223 parça ev eşyası, 200 aileye battaniye, 95 aileye 1900 torba yakacak, 548 kişiye kuru erzak, giysi, ayakkabı, 76 kişiye hasta bezi ve 79 öğrenciye kırtasiye, okul kıyafeti yardımı yapılmıştır.

KIRTASİYE VE OKUL KIYAFETLERİ YARDIMI:

Eğitim ve Öğretim yılı başlangıcında ilköğretime yeni başlayan çocuklarımıza okullarında eğitim setleri dağıtılmış olup yine yardıma muhtaç ihtiyaç sahibi 520 öğrencimize kırtasiye yardımı ile ihtiyaç sahibi olduğunu tespit ettiğimiz 80 öğrencimize de okul kıyafeti yardımı yapılmıştır. Orhangazi Kent Konseyi ile organizeli olarak ihtiyaç sahibi okul örgencilerine 1173 adet atkı bere eldiven dağıtımı yapılmıştır.

EVDE TEMİZLİK HİZMETLERİ:

Belediyemiz Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğüne ev temizliği için kendilerinin veya yakınlarının dilekçe ile müracaatlarıyla ev temizliğe ihtiyacı olduğunu tespit ettiğimiz 65 yaş üstü bakıma muhtaç yaşlı ve kimsesiz 300 vatandaşlarımızın bir yıl içersinde 15 günlük periyotlarla ev temizlikleri yapılmıştır. Vefat eden kişilerin cenazeye katılan yakınlarına ikram edilmek üzere Belediye Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bütçesinden karşılanmak sureti ile Mezarlıklar Müdürlüğü ile organizeli olarak 528 cenaze evine Cancık ve ayran dağıtımı yapılmıştır.

SÜNNET ŞÖLENİ:

Sosyal yardım İşleri Müdürlüğü tarafından geleneksel olarak düzenlenen sünnet şöleni organizasyonunun 2016 yılında tekrar düzenlenmiş olup, sünnet olmak için müracaat eden 64 çocuğumuzun sünneti gerçekleştirilmiştir. Sünnet kıyafetleri ve ayakkabıları Belediyemiz Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından alınmıştır.İFTAR ÇADIRI:

Ramazan ayı süresince 6 Haziran ile 4 Temmuz tarihlerinde ilçemiz Arapzade Mahallesi kapalı pazar yerinde geleneksel iftar çadırı kurulmuştur. İftarını açmak için gelen vatandaşlarımıza, kendi mutfağımızda günlük yapılan sıcak yemekle iftar sofraları hazırlanmıştır. Her gün yapılan 1000 kişilik yemekle ramazan ayı süresince ortalama toplam 30000 kişiye ücretsiz iftar yemeği verilmiştir.

AŞURE GÜNÜ:

Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından geleneksel aşure günü münasebeti ile ilçemiz kapalı Pazar yerinde sosyal birlikteliğin ve kaynaşmanın sağlanması amacı ile sıcak yemek imalathanesinde yapılan 1500 kişilik aşure ilçede yaşayan vatandaşlarımıza ikram edilmiştir.

ASKER YARDIMI:

Celp dönemi gelen asker gençlerimizin askerlik için gerekli ihtiyaç malzemeleri(çamaşır, çorap, eşofman)Belediyemiz Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından alınarak kendilerine hediye edilmiştir. İhtiyaç sahibi olduğu belirlenen 90 asker ailesine erzak yardımı yapılmıştır. Her ay bekâr asker ailelerine Belediyemiz tarafından belirlenen 240 TL, asker evli ise çocuk başına 135 TL para yardımı yapılmaktadır.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
ARŞİV