17 Aralık 2017 Pazar

Orhangazi’de Kış Tedbirleri Görüşüldü

Borcu olana yeni yapılandırma geliyor

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından görüşülmeye başlanacak 'borçlarda yeni yapılandırma tasarısı' vergi, prim, su faturası, ecrimisil ödemeleri, askerlik, trafik ve nüfus cezalarına yapılandırma imkânı sağlayacak.

03 Mayıs 2017 Çarşamba 10:49
Bu haber 334 kez okundu
Borcu olana yeni yapılandırma geliyor
banner89

 Yaklaşık 9 milyon kişinin kamuya olan borçlarını kolayca kapatmasına imkân sağlayan tasarı, 19 Ağustos 2016'da yürürlüğe giren yapılandırma kanunu kapsamına giren alacak türleri ve alacaklı idareler esas alınarak, bu idarelerin 31 Mart 2017'ye kadar olan kesinleşmiş alacaklarını yapılandırıyor. Daha önceki yapılandırma kapsamında başvuru yapamamış borçlulara da yeni bir imkân tanınıyor. Ancak Takvim'in haberine göre yapılandırmadan yararlanan ve taksit ödemeleri devam edenlerin, yapılandırılan borçları kapsam dışında tutuluyor. Vergi, prim, su borçlarına, ecrimisil ödemelerine, trafik, askerlik ve nüfus cezalarına yapılandırma imkânı getiren tasarıya göre, anaparanın tahsilinden vazgeçilmeyecek.610Ancak gecikme faizi ve cezası silinip, bunun yerine enflasyona (Yİ-ÜFE) göre güncelleme yapılacak. Peşin ödemeyi seçenler enflasyon tutarının da yarısını ödeyecek. İsteyen de 6, 9, 12, 18 taksitten birini tercih edecek ve 2 ayda bir ödeme yapacak.

 

BAŞVURU İÇİN SON TARİH 30 HAZİRAN

Yapılandırma başvuruları, düzenlemenin Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla başlayacak. Borcunu yapılandırmak isteyenler, 30 Haziran'a kadar başvuruda bulunacak. İlk taksit ve peşin ödeme için son tarih; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na, Maliye Bakanlığı'na, il özel idarelerine ve belediyelere bağlı tahsil dairelerine olan borçlar için 31 Temmuz, SGK'ya olan borçlar için 31 Ağustos olacak. Taksitli ödemelerde yeniden hesaplanan borca, belirlenen katsayılar ilave edilecek.  

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
ARŞİV