21 Ocak 2018 Pazar

Hürriyet Mahallesi’nde Yaşlı Adam İntihar Etti

2017 TEOG Nakil Sürecine İlişkin Merak Edilenler

Orhangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, 2017 TEOG nakil sürecinin başlamasıyla birlikte nakil süresince merak edilen soruları 10 madde halinde açıklayan bir paylaşımda bulundu. 3 nakil döneminin olduğunun hatırlatıldığı süreç İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde yayınlandı. İşte merak edilen sorular ve cavepları…

16 Ağustos 2017 Çarşamba 16:35
Bu haber 337 kez okundu
 2017 TEOG Nakil Sürecine İlişkin Merak Edilenler
banner90

1-Nakillere kimler başvurabilir?

•Tercihlerine yerleşemeyerek ya da tercih yapmayarak kaydı açık liseye düşenler,

•Özel okullara kayıt yaptıran öğrenciler,

•Bir okula yerleşerek tercih yükseltmek isteyen öğrenciler başvurabilir.

 

2-Nakillere başvurduğumda yerleştiğim okul hakkımı kaybeder miyim?

Hayır kaybetmezsiniz. Artık o okulun öğrencisisiniz. Nakillerle başka okula yerleşmediğiniz sürece yerleştiğiniz okulun öğrencisisiniz.

 

3-Nakillere başvururken okulun hiç kontenjanı görünmüyorsa o okulu yazmayacak mıyız?

Hayır yazabilirsiniz. Diyelim ki okulun bütün kontenjanları dolmuş ve boş kontenjan 0 görünüyor. Nakil dönemlerinde o okula yerleşmiş öğrencilerden tercih yükseltmek isteyen olacağı için nakil sürecinde yer açılabilir. Bu nedenle kontenjana bakılmaksızın puanınıza uygun okulları yazabilirsiniz. Boş kontenjana 0 yazsa dahi...

 

4- Nakil tarihlerini yeniden hatırlatabilir misiniz?

Üç nakil dönemi var. Bunlar:

1. Nakil dönemi: 14-18 Ağustos, sonuçların ilanı 21 Ağustos

2. Nakil dönemi: 21-25 Ağustos, sonuçların ilanı 28 Ağustos

3. Nakil dönemi: 28 Ağustos- 6 Eylül, sonuçların ilanı 08 Eylül

 

5- Kaç tercih hakkımız var ve başvuruyu nereye yapacağız?

Her bir nakil döneminde toplam 3 tercih hakkınız var. Nakillere başvuru yine e-okul üzerinden olacak. Sizler yine herhangi bir ortaokul müdürlüğüne giderek tercihlerinizi onaylatmalısınız. Ayrıca tercihler için çocuğun velisinin bulunması şart.

 

6- 3 nakil döneminde de aynı okulları yazabilir miyim?

Evet yazabilirsiniz. Her nakil döneminde istediğiniz okullarda boş kontenjan açılma şansı var.

 

7- İkamet ettiğim ilin dışındayım. Tercihlerimi tatil için geldiğim bu ilde yapabilir miyim?

Tercihlerinizi tüm ülke sınırları içerisinde herhangi bir ortaokul müdürlüğüne başvurarak yapabilirsiniz. Fakat tercihler için velinin bulunması şart.

 

8-Ben tercihlerime yerleşemedim ve kaydım açık liseye düştü. Nakil dönemlerinde şansım var mı? Nakil dönemlerinde de yerleşemezsem ne yapacağım?

Öncelikle açıkta kalma gibi bir şansınız yok rahat olun. Bursa ´da TEOG sınavına giren öğrenci sayısı kadar okullarımızda kontenjan var. 3 nakil döneminde yüzdelik dilimine ve yerleştirmeye esas puanına uygun okulları yazmalısınız. Nakil dönemlerinde bir okula yerleşme şansın yüksek. Diyelim ki yerleşemedin. Bu durumda 11-14 Eylül tarihlerinde il/ilçe nakil komisyonlarına başvurabilirsin. Bu durumda puanına en uygun ve adresine en yakın boş kontenjanı olan bir okula yerleştirilirsin. Burada ki tek risk istediğin okul ve okul türü olmayabilir.

 

9-Tercih sürecinde X lisesine yerleştim. 1. nakillere başvurdum ve sonucunda tercih ettiğim liseler içerisinden Y lisesine yerleştim. Bu durumda 2. ve 3. nakil dönemlerine de başvurabilir miyim?

Evet başvurabilirsiniz. Her nakil döneminde tercihlerinizi yükseltebilirsiniz.

 

10-Nakil dönemlerinde başvururken yine taban puanları ve yüzdelik dilimleri mi baz alacağız?

Evet. Kendi puan ve yüzdelik diliminize uygun okulları yazarsanız şansınız artar. Örneğin % 41 yüzdelik dilimde olan bir öğrencinin % 10 luk yüzdelik dilimde bir okula yerleşmesini (Teorik olarak bir engel olmasa da) beklemiyoruz. Bu nedenle mantıklı tercihler yapmalısınız.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
ARŞİV